Zapraszamy na warsztaty filmoterapii dla rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Równolegle prowadzone będą warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami.

Zachęcamy także do udziału w zajęciach muzykoterapeutycznych dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

Udział w warsztatach jest darmowy, obowiązują zapisy.

FILMOTERAPIA / ARTETERAPIA

Kiedy?

  • spotkanie 1 – 20.09, środa; 16:00-19:00
  • spotkanie 2 – 27.09, środa; 16:00-19:00 
  • spotkanie 3 – 4.10, środa; 16:00-19:00 
  • spotkanie 4 – 11.10, środa; 16:00-19:00
  • spotkanie 5 – 18.10; środa; 16:00-19:00
  • spotkanie 6 – 25.10; środa; 16:00-19:00
  • spotkanie 8 – 8.11; środa; 16:00-19:00
  • spotkanie 9 – 15.11; środa; 16:00-19:00. 

Gdzie?

Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, Rynek 39-40, Świdnica.

Zapisy:

https://forms.gle/TYG3X3eqAUoYDe5K8

Muzykoterapia

Kiedy i gdzie?

  • 25.09.2023 godz. 17:30
    ŚWIDNICA – Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, Rynek 39-40
  • 16.10.2023 godz. 17:30
    DZIERŻONIÓW – Restauracja Wilczy Głód ul. Staszica 32

Zapisy:

https://forms.gle/j5XVnpuhkdPR3gmL7

Więcej informacji:

Informacji udziela koordynatorka projektu Marzena Sadowska, 
mail: marzena.sadowska@ladnehistorie.pl

Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie.
Projekt „Oddychaj z kulturą-III edycja atreterapeutycznego programu wytchnieniowego” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

Logotyp programu kultura dostępna


Archiwum

2022

Oddychaj z kulturą to cykl bezpłatnych, cotygodniowych warsztatów arteterapii i filmoterapii, przygotowanych z myślą o osobach z niepełnosprawnościami i ich rodzicach oraz opiekunach.

Oddychaj mamo!

To cykl warsztatów, których celem jest wsparcie kobiet — mam i opiekunek osób z niepełnosprawnościami oraz wzmocnienie ich poczucia wartości i niezależności. 
Dzięki organizacji warsztatów filmoterapii jako środka wspomagającego radzenie sobie z problemami codzienności, jak i warsztatów wzmacniających dotyczących emocji, samorozwoju, akceptacji i wiary w siebie, chcemy integrować i zwiększać szanse na powrót do aktywności kobiet — MAM, zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. 

Co chcemy osiągnąć dzięki organizacji serii warsztatów dla Mam? 

Chcemy, aby nasze uczestniczki lepiej poczuły się we własnej skórze, dostrzegły istnienie życia, jakie toczy się poza ich światem ograniczającym się często  do opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością.

Chcemy uświadomić i dzięki warsztatom pokazać Mamom, że wytchnienie i odpoczynek połączony z udziałem w wartościowym projekcie, nie jest domeną zarezerwowaną dla osób młodych, bezdzietnych, czynnych zawodowo lub dla rodziców dzieci zdrowych.


Warsztaty arteterapii

Świdnica

warsztaty w godzinach między 15:30 a 18:30

  • 1 spotkanie – 7 października
  • 2 spotkanie – 14 października
  • 3 spotkanie – 21 października
  • 4 spotkanie – 28 października

Dzierżoniów

warsztaty w godzinach między 16:00 a 19:00

  • 1 spotkanie – 8 listopada 
  • 2 spotkanie – 15 listopada 
  • 3 spotkanie – 22 listopada
  • 4 spotkanie – 29  listopada

W programie: 

WARSZTATY FILMOTERAPII  dla rodziców i opiekunów – podczas każdego spotkania ZAPEWNIAMY OPIEKĘ WYTCHNIENIOWĄ PODOPIECZNYM (dzieciom i osobom dorosłym z niepełnosprawnościami), którzy równolegle uczestniczyć będą w WARSZTATACH ARTETERAPII 

WARSZTATY FILMOTERAPII   spotkania  filmowe wraz z dyskusją po zakończonym seansie.
WARSZTATY ARTETERAPII – zajęcia muzykoterapeutyczne w czasie których zostaną wykorzystane metody i techniki muzykoterapii kreatywnej  oraz techniki relaksacyjne.

Dla kogo?

  • Warsztaty arteterapii dla dzieci i dorosłych osób  z niepełnosprawnościami.
  • Warsztaty filmoterapii dla rodziców i opiekunów dzieci i dorosłych osób z niepełnosprawnościami  

WARSZTATY dla Mam!

  • spotkanie 1 – 05 listopada, sobota – godz. 10:00-17:00, w programie:
    – warsztat z wystąpień publicznych i autoprezentacji
    – warsztat z tworzenia i umieszczania treści w Internecie i w mediach społecznościowych
  • spotkanie 2 – 19 listopada sobota – godz. 10:00-17:00, w programie:
    – warsztat wzmacniający z wyrażania emocji, relacji interpersonalnych i budujących pozytywne myślenie,
    – warsztat z komunikacji i pierwszego kontaktu z potencjalnymi pracodawcami,

Koncerty

Jednym z działań bieżącej edycji projektu ODDYCHAJ Z KULTURĄ są podobnie jak w roku ubiegłym plenerowe koncerty jazzowe dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej z Dolnego Śląska. Spotkania z wychowankami placówek, są niezwykle wzruszające a dzień koncertu i możliwość spotkania z artystami jest dla wszystkich wielkim przeżyciem. Te artystyczne spotkania uświadamiają nam ważność i potrzebę realizacji podobnych przedsięwzięć, szczególnie kiedy słyszymy od opiekunów o ich dobroczynnym wpływie na kondycję psychiczną i fizyczną małych i dużych podopiecznych.

Realizacja projektu objęła organizację dwóch następujących koncertów, które odbyły się w wakacyjnych miesiącach:

  • 12 lipca, o godzinie 13:00 w Domu Pomocy Społecznej w Ludwikowicach Kłodzkich prowadzony przez Siostry Franciszkanki, przeznaczony dla dzieci z orzeczeniem o upośledzeniu w stopniu umiarkowanym, znacznym, głębokim i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Wystąpił zespół: Chojnacki Miguła Contemplations w składzie: Jan Chojnacki – trąbka, Filip Miguła – piano, Bartłomiej Chojnacki – kontrabas, Dawid Opaliński – perkusja.

    W koncercie wzięło udział ok. 80 osób: wychowankowie: dzieci i młodzież oraz pracownicy – kadra placówki (Siostry Franciszkanki, opiekunki, pielęgniarki, fizjoterapuci).
  • 20 lipca, o godzinie 13:30 w Domu Pomocy Społecznej „Junior” w MIłkowie, przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną. Wystąpił zespół: Nestor Band, z projektem: ,,WHAT A WONDERFUL WORD’’ TRIBUTE TO LOUIS ARMSTRONG w składzie: TADEUSZ NESTOROWICZ – TRĄBKA WACŁAW ZARĘBSKI – SAKSOFON, KLARNET ARTUR TOMCZAK – PUZON, WOJCIECH JAWORSKI – PIANO, MATEUSZ MANIAK – PERKUSJA.

    Uczestnikami wydarzenia byli: mieszkańcy, wychowankowie: młodzież i dorośli mężczyźni, kadra jednostki (kierownictwo, opiekunowie, fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi, pracownicy socjalni, psycholodzy), przedstawiciele lokalnych władz powiatu karkonoskiego, w sumie ok. 40 osób.

Wyprawa Silnych Kobiet

W tegorocznej, nowej odsłonie projektu Oddychaj z kulturą 2022, odbyła się, już Wyprawa Silnych Kobiet (20-22 maja), na którą zaprosiliśmy Mamy wraz ze swoimi dziećmi z niepełnosprawnościami. Spędziliśmy wspólnie trzy dni w Szklarskiej Porębie, rozmawiając, odpoczywając i biorąc udział w dedykowanych naszym uczestniczkom warsztatach wzmacniających. 

Organizatorem projektu „Odetchnij z kulturą” jest Fundacja Ładne Historie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Działanie finansują także: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Fundusz Feministyczny Fem Fund, Fundacja BGK Skrzydła dla Mamy

Logotyp programu kultura dostępna
Polskie godło i flaga
2021

Projekt Odetchnij z kulturą stworzyliśmy, by zapewnić uczestnikom i uczestniczkom aktywną opiekę wytchnieniową, w taki sposób by z różnorodnych form arteterapii mogły korzystać zarówno osoby niepełnosprawne jak i ich opiekunowie i całe rodziny. Warsztaty plastykoterapii czy choreoterapii dla dzieci i młodzieży odbywały się równolegle do warsztatów filmoterapii dedykowanych rodzicom. Takie rozwiązanie dało obu zainteresowanym stronom możliwość komfortowego udziału w zajęciach. Poprzez nasze działania chcieliśmy zatroszczyć się również o rodziców, niemogących na co dzień pozwolić sobie na uczestnictwo w podobnych wydarzeniach.

Koncerty

Projekt rozpoczął się w lipcu od wydarzeń muzycznych. Przygotowaliśmy koncerty plenerowe dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej, odbywające się w ogrodach na terenie ich placówek.

Zagrali:

  • Paweł Lisiecki Quartet – 7 lipca, godzina 12:00 – DPS – Świebodzice
  • Jacek Szreniawa Trio – 13 lipca, godzina 10:30 – DPS Jaszkotle
  • Andrzej Michalak Quartet – 19 lipca, godzina 14:00 – DPS Szklarska Poręba

Dodatkowy koncert dla rodzin

Dzięki współpracy z Fundacją Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej zaplanowaliśmy otwarty koncert jazzowy w Bukowcu, na który zaprosiliśmy wszystkich uczestników projektu Łączą nas góry wraz z ich rodzinami i opiekunami, a także partnerów i przyjaciół naszej Fundacji.

Wystąpił:

  • Jerzy Kaczmarek Quartet – 10 lipca (sobota) 16:00 – Bukowiec Dolina Pałaców i Ogrodów

Warsztaty arteterapii dla osób z niepełnosprawnościami

Jesienią 2021 roku odbyły się warsztaty arteterapii. Warsztaty poprowadzili animatorzy kultury i fizjoterapeuci, posiadający doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z niepełnosprawnościami. Zajęcia odbywały się według wcześniej przygotowanych scenariuszy, które uwzględniały: plastykoterapię – malowanie pędzlem, palcami, dłońmi, nicią/sznurkiem, malarstwo „gestu” (action painting), techniki rysunkowe, odbitka (kalkografia, monotypia itp. techniki graficzne), collage, formy rzeźbiarskie, przestrzenne, instalacje, biżuteria artystyczna oraz choreoterapię (z wykorzystaniem ruchu): – gest, ruch i taniec (swobodny, naturalny); inspirowany dźwiękami i muzyką taniec twórczy pochodzący z własnego ciała, „taniec wnętrza”, rozumiany nie w kategoriach figur i kroków, a raczej ruchu i ekspresji, – improwizacje ruchowe — ilustrowanie ruchem treści słyszanej melodii.

Galeria: arteterapia

Warsztaty filmoterapii dla rodziców/opiekunów

Równolegle do warsztatów arteterapii odbywały się warsztaty filmoterapii, mające na celu m.in. uświadomienie, że dbanie o siebie i potrzeby rodzica jest tak samo ważne, jak dbanie o dziecko. Każdemu spotkaniu towarzyszył pokaz filmu.

warsztaty we Wrocławiu
warsztaty w Świdnicy

Wspólne warsztaty muzykoterapii

Blok wspólny dzieci z rodzicami. Zorganizowaliśmy warsztaty, na których przy pomocy dźwięku wprowadziliśmy rodziny w stan relaksacji, pomogliśmy odprężyć się, zmniejszyć napięcia. Chcieliśmy dać szansę naszym uczestnikom i uczestniczkom na wspólne kąpiele w dźwiękach, relaksację w bezpiecznie zorganizowanej przestrzeni, poradzenie sobie z emocjami poprzez wyciszenie, wsłuchanie się w siebie. Słuchanie dźwięków natury oraz muzyki poważnej, która przez wielu naukowców wskazywana jest jako skuteczna forma terapii, było dopełnieniem dwóch wcześniejszych bloków.

Galeria: muzykoterapia


Raport ewaluacyjny 2021 do pobrania


Logotyp Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Herb Powiatu Świdnickiego
Logotyp Funduszu Feministycznego
Logotyp Fundacji BGK